Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu

Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu
psikoloji
Comments Off

Aşırı endişe, korku ve gerilimle belirgin bir durumdur. Çocuklarda anksiyete bozukluğu, normal yaşamı olumsuz etkileyebilir. Genellikle somatik belirtilerle birlikte görülür. Çocuğun günlük aktivitelerini, okul performansını ve ilişkilerini etkileyebilir. Baş ağrısı, mide bulantısı gibi fiziksel semptomlarla ortaya çıkabilir. Tedavi, terapi ve gerektiğinde ilaçları içerebilir.

Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu Çocuklar sürekli olarak gelecek hakkında endişeli veya korkulu hissedebilirler. Bu, okul, ayrılık veya performans gibi belirli durumlarla ilişkili olabilir. Bu durum çocuklarda bazen fiziksel semptomlara yol açabilir. Baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı, titreme veya terleme gibi belirtiler yaygındır.

Çocuklarda anksiyete bozukluğu, uyku düzenini etkileyebilir. Uyuyamama, kabuslar veya uykuda sürekli uyanma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Dikkatlerini toplamakta zorlanabilirler. Bu da okul performanslarını etkileyebilir. Anksiyete anlarında çocuklar titreyebilir, terleyebilir veya kalp atışları hızlanabilir.

Bu belirtiler, kaygılarıyla ilişkili olabilir. Sosyal etkinliklerden veya sosyal etkileşimlerden kaçınma eğiliminde olabilirler. Arkadaşlarıyla oynamaktan veya okul etkinliklerine katılmaktan kaçınabilirler. Sık sık mükemmeliyetçilik eğiliminde olabilirler ve hata yapmaktan korkabilirler. Sık sık sinirli veya huzursuz hissedebilirler. Bu duygular, kaygılarının bir sonucu olabilir. Bu belirtiler çocuklarda görülen yaygın belirtiler arasındadır. Ancak, her çocuk farklı olabilir belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Çocuklarda anksiyete bozukluğu belirtileri fark edilirse, çocuk psikologu ile görüşülmelidir.

Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu Neden Olur?

Ailede anksiyete bozukluğu olan bireylerde çocuklarda da bu bozukluğun görülme olasılığı daha yüksektir. Genetik faktörler, bireyin anksiyeteye karşı duyarlılığını artırabilir. Çocuğun yaşadığı çevresel faktörler, aile içi stres, boşanma, taşınma gibi yaşam değişiklikleri, okulda zorbalık gibi faktörler tetikler. Beyindeki kimyasal dengesizlikler, serotonin, dopamin gibi nörotransmitterlerin düzensizliği, neden olur. Çocukların yetiştirildiği aile ortamı da çocuklarda anksiyete bozukluğu gelişimine sebep olur.

Aşırı koruyucu ebeveynlik, aile içi çatışmalar, ailenin stresli bir yaşam tarzına sahip olması gibi faktörler artırabilir. Ölüm, ayrılık, hastalık gibi stresli yaşam olayları durumu tetikleyebilir ve gelişimini hızlandırabilir. Bu durumun oluşumunda genellikle birden fazla faktör etkilidir. Her çocuk farklı nedenlere tepki verebilir. Tedavi genellikle bireyselleştirilmiş bir yaklaşım gerektirir. Psikoterapi, ilaç tedavisi veya her ikisinin kombinasyonu gibi yöntemlerle destek sağlanabilir.

Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda Anksiyete BozukluğuÇocuklar için bilişsel davranışçı terapi (BDT) ve oyun terapisi gibi terapi türleri kullanılabilir. Bu terapiler, çocuklara endişe ve korkularını anlamalarına, yönetmelerine ve azaltmalarına yardımcı olur. Ebeveynlere, çocuklarının anksiyetesini yönetmelerine yardımcı olacak stratejiler öğretmek önemlidir. Ebeveynler, çocuklarının kaygılarını nasıl ele alacaklarını öğrenerek, onlara destek olabilirler.

Çocuklarda anksiyete bozukluğu şiddetliyse, doktor antidepresan reçete edebilir. Ancak, çocuklarda ilaç kullanımı dikkatlice izlenmelidir. Bu süreç sadece bir uzman tarafından yönetilmelidir. Çocuklara stresle başa çıkma becerileri öğretilmelidir. Nefes alma egzersizi, kas gevşetme, meditasyon, yoga teknikleri rahatlama sağlar.

Düzenli egzersiz, çocukların stresini azaltabilir ve genel ruh halini iyileştirebilir. Spor, dans veya basit fiziksel aktiviteler çocukların enerjisini boşaltmalarını sağlar. Ayrıca kaygılarını azaltmalarına yardımcı olabilir. Dengeli bir beslenme düzeni ve düzenli uyku, çocukların genel sağlığını ve zihinsel iyilik hallerini etkiler. Sağlıklı beslenme ve uyku düzeni, çocukların kaygılarını azaltmalarına yardımcı olabilir.

Okul personeli, öğretmenler ve arkadaşlar, çocuklara sosyal destek sağlayabilir. Okul veya sosyal etkinliklerde kaygılarını azaltmalarına yardımcı olabilir. Her çocuğun ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle, çocuklarda anksiyete bozukluğu tedavi planı genellikle bireyselleştirilir. Çocuğunuzda belirtiler varsa, bir çocuk psikoloğu veya psikiyatriste danışmanız önemlidir

telefon
whatsapp