Etkili İletişim Nedir?

Etkili İletişim Nedir?
psikoloji
Comments Off

Mesajın açık, net ve anlaşılır bir şekilde karşı tarafa iletilmesi sürecidir. Etkili iletişim dinleme becerileri, empati, açık ifade, beden dili gibi unsurları içerir. Hedef, bilgiyi etkili bir şekilde paylaşmak ve yanlış anlaşılmaları önlemektir. Bu süreç, karşılıklı anlayışı artırarak ilişkileri güçlendirir ve çatışmaları azaltır. Hem kişisel hem de profesyonel hayatta başarı için kritik bir beceridir.

Etkili İletişim Neden Önemlidir?

Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız bu kelime aslında ne kadar karmaşık bir şeyi ifade ediyor. Hiç düşündünüz mü? Hayatımız da ne kadar büyük ve önemli bir yere sahip. İnsan sosyal bir canlıdır. Konuşmak, paylaşmak ve kendini bir gruba ait hissetmek ister.

Bu yüzden insanlar için çok önemlidir. En basit anlamıyla bilgiyi bir yerden, kişiden veya gruptan diğerine aktarma eylemidir. Her iletişim bir gönderen (en az), bir mesaj ve bir alıcı içerir. Bu size basit gibi gelebilir, aslında son derece karmaşık bir konudur.

İnsan doğasının önemli bir parçasıdır. İnsanlar, sosyal canlılar olduğu için ruhsal – bedensel ihtiyaçlarını gidermek için kullanır. Temelde, kişi sosyal çevrede sağlıklı ve mutlu bir ilişki kurabilmek için kullanır bunu. Bu yüzden, insan hayatının vazgeçilmez bir öğesidir.

Doğduğumuz andan itibaren çevremizle iletişim halinde oluruz. İlk başta son derece sınırlıdır. Ancak zamanla, büyüdükçe ve yeni iletişim kanalları keşfettikçe, bu ağ büyür. Daha çok insanla iletişim kurar hale geliriz.

Bu insan için birçok açıdan önemlidir, fakat gelişim çağındaki çocuklar için çok daha büyük önem taşır. Çünkü, yeni dünyaya gelmiş bir bebek ne kadar çok uyarana maruz kalırsa beyni aynı oranda gelişir. Aynı şekilde yetişkin bir birey içinde etkili iletişim aynı derecede önem taşır aslında. Sadece sosyalleşmek değildir, amaç. Aynı zamanda sosyal destek de içerir.

Etkili İletişim Nasıl Kurulur?

Etkili İletişim Nedir?Konuşmacının söylediklerini anlamak için dikkatle ve önyargısız dinlemek önemlidir. Bu, karşı tarafın kendini değerli ve anlaşılmış hissetmesini sağlar. Düşüncelerinizi ve duygularınızı açık, net ve anlaşılır bir şekilde ifade etmek, yanlış anlaşılmaları önler.

Mesajınızın doğru şekilde alınmasını sağlar. Karşınızdakinin duygularını ve bakış açısını anlamaya çalışmak, daha sağlıklı olur. Sözsüz iletişim, söylediklerinizin etkisini artırabilir. Göz teması, mimikler ve jestler mesajınızın gücünü artırabilir.

Farklı görüş ve düşüncelere açık olmak ve karşınızdaki kişiye saygı göstermek, önemlidir. İki yönlü bir süreç olduğunu unutmayın. Karşılıklı geribildirim,  anlaşmazlıkları çözmenin önemli bir yoludur.

Kendi duygularınızı tanımak ve yönetmek, aynı zamanda başkalarının duygularını anlayabilmek, büyük bir avantaj sağlar. Bu prensipler, iş yerinde, kişisel ilişkilerde ve günlük hayatın her alanında etkili iletişim kurmanıza yardımcı olabilir.

Etkili İletişim Kurulamadığında Oluşan Sorunlar

Etkili İletişim Nedir? Söylenenlerin doğru şekilde anlaşılamaması, yanlış yorumlanması, yanlış anlaşılmaların başlıca sebebidir. Farklı görüş ve düşüncelerin doğru şekilde ifade edilememesine yol açar. Çatışmalara ve anlaşmazlıklara neden olabilir.

Özellikle iş yerlerinde çalışanların motivasyonunu düşürebilir. Bu durum, çalışanların işlerine olan ilgisini ve verimliliğini olumsuz etkileyebilir. Hem profesyonel hem de kişisel ilişkilerde, yanlış anlamalar ve güvensizlik ortaya çıkabilir.

İlişkilerin zayıflamasına yol açabilir. Ekip içinde, bilgi eksikliği veya yanlış bilgilendirmeye sebep olur. Bu nedenle yanlış kararlar alınabilir. Bireyler arasında stres ve frustrasyona neden olabilir. Genel sağlık ve refah üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

İş yerinde ve diğer grup etkinliklerinde, görevlerin ve hedeflerin yanlış anlaşılmasına yol açabilir. Genel verimliliğin düşmesine sebep olabilir. Etkili iletişim, başarılı ilişkilerin ve etkileşimlerin temelidir ve eksikliği, çok çeşitli olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Doğru ve Etkili İletişim Türleri

Kendimizi ifade edebilmemiz açısından son derece önemlidir. Detaylı bilmek gerekir. Sizlere kısaca bunlardan bahsetmek istiyorum. Doğru ve etkili iletişim kurabilmenin  4 türü vardır.

  • Bunlardan ilki sözel iletişimdir: Ağzımızdan çıkan her şeyi kapsar.
  • Sözel olmayan dilimiz: Vücut dilimiz, yüz ifademiz ve hatta dokunuşumuzun yoğunluğu.
  • Dinlemek: İletişimin iki öğesinden birisi. (Çoğunlukla göz ardı ettiğimiz)
  • Örnek olma: Yaptığımız her şey ile karşıdakine bir mesaj veririz. Davranışlar, sözler, vb. (Türler arasında en güçlü olanı)
telefon
whatsapp